In the supermarket aisle, you’ve probably asked yourself this question: private label or name brand? It’s a decision that involves cost, flavor, and quality.
How to Be a Better Private-Label Shopper
Published Sept. 12, 2023.
Although private-label products are generally cheaper than name brand items, you don’t want to sacrifice taste or quality.
But how can you tell what’s good before you buy it?
Our team has a lot of experience shopping for ingredients from years of conducting taste tests. We compiled some best practices so you can become a better private-label snoop.
Sign up for the Well-Equipped Cook newsletter
Shop smarter with our ATK Reviews team's expert guides and recommendations.
What Exactly Is Private Label?
Private label, also referred to as store brand, is a product that’s manufactured by one company but is made to be sold under the name of a specific company or store. Everything from frozen seafood to crackers can be sold as a private-label product.
These brands can be found at any major grocery store and wholesaler—such as Good & Gather from Target or Kirkland Signature from Costco. Some stores, such as Trader Joe's, have gained popularity from selling mostly private-label products.
Are All Private-Label Products Inferior to Name Brands?
No, not all store brands are inherently lower quality. Some popular name brands also manufacture private-label products. However, the formulation may differ slightly from the name brand. Other times, that popular name brand has excess inventory and will sell off that product to another company under a different label. In those cases, it’s the same product.
Should You Buy Parm at Costco?
The wholesale club sells Parmigiano-Reggiano for a fraction of the price of other retailers—but is it as good?Start with the Ingredient List
In our taste tests we look at products’ ingredients to understand why one may taste better than the other. You can do the same while grocery shopping. For example, when we tasted cottage cheese, we found that when the product had fewer ingredients and stuck to the basics, such as milk, cream, and salt, it was more flavorful, bold, and tangy.
Along with the number of ingredients, take note of what type of ingredients are listed. In our boxed brownie tasting, we preferred brownies made with a combination of Dutch-processed cocoa powder and other mix-ins such as chocolate chips or syrups.
Private label products sometimes have the same combination of ingredients we like in our winners.
The private label mix from Trader Joe’s was a very close runner-up to our winner from Ghirardelli because of its use of multiple types of chocolates.
Nutrition Facts Tell You More About Flavor
Along with ingredients, sugar, sodium, and fat content can be useful information when trying to determine a product’s flavor. We found that canned diced tomatoes with 170 milligrams or more of sodium tasted fresher, brighter, firmer, and were overall better preserved.
When tasting fontina, we found that even a small difference in fat content affected flavor. Our winner rose to the top of the ranks mainly because it had just one more gram of fat than the others.
Look at nutrition facts side by side to point out similarities and differences. You’d be surprised how many store and name brands have nearly identical nutritionals.
Kitchen Gear: The Ultimate Owner's Manual
Boost Your Equipment IQ with 500+ Expert Tips from ATK's Resident Gear Heads Lisa McManus and Hannah Crowley.Private-Label Products Can Change
Sometimes, private labels can frequently change manufacturers, formulations, or the quality of ingredients without notifying consumers on the packaging. That’s why, historically, we haven’t included store brand products in our taste tests.
The one thing we like about a product may change a few months down the line. However, we recognize that many of our readers enjoy and even prefer private-label products, so we’re figuring out how to incorporate them in our reviews when we can (such as in our boxed brownie review mentioned above).
Bottom line: If you’re unsure about a private-label product, compare and contrast ingredients and nutritionals. In the end, you may find an item that tastes just as good but saves you some money.